niedziela, 28 czerwca 2015

Może Bieszczady? Kierunek Lesko (RLS)

Tym razem opiszę delikatnie południe Polski a konkretnie Lesko i okolice.
Jeśli rozmawiamy o Bieszczadach, to najbardziej znane miejsca znajdują się właśnie w powiecie leskim, jak np. Solina, Myczkowce, Polańczyk, Cisna, Wetlina, Połoniny, chociaż Bieszczadzki Park Narodowy i największe góry są w powiecie bieszczadzkim.
Tym razem jeszcze nie napiszę o Zalewie Solińskim, bo sam się dobrze reklamuje, ale głównie o ciekawych okolicach Leska.
Dojechać można na 2 sposoby: Drogą DK28 od strony Przemyśla, lub DK84 od strony Sanoka, natomiast Lesko jest kluczowym miastem na trasie zarówno Małej, jak i Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej.
Pierwszym ciekawym punktem jest punkt widokowy przed zjazdem z serpentyn na DK28. Możecie zobaczyć stamtąd panoramę Gór Słonnych. Swoją drogą na tych serpentynach odbywa się coroczny międzynarodowy "Bieszczadzki Wyścig Górski". W tym roku odbył się 8-10 Maja.

Sobień ruiny zamku - Jadąc od strony Przemyśla, po skręceniu na Lesko i minięciu Załuża można zobaczyć przydrożny Bar pod Sobieniem. Tam zaczyna się ścieżka wiodąca do ruin zamku Królewskiego z XIII wieku. Zamek ten przekazał Wł. Jagiełło rycerskiemu rodowi Kmitów. Warowny zamek popadł w ruinę po dwóch odwetowych najazdach Węgierskich. Kmitowie nie odbudowywali zamku, ale przenieśli siedzibę do Leska, o czym później. Obecnie można podziwiać tam fragmenty murów obronnych i zabudowań a także rezerwat przyrody na górze Sobień i wijącą się poniżej wstęgę Sanu.

Zamek Lesko - Jak wspomniałem wcześniej Kmitowie przeprowadzając się do Leska zaczęli budowę późnogotyckiego zamku w 1538 r. Zamek wcześniej był drewniany a po przebudowie nieraz ucierpiał w wyniku działań wojennych, ale restaurowany obecnie pełni funkcję pensjonatu.

Kościół Farny - Datowany na ok. 1539r. z zabytkową XVIII wieczną dzwonnicą znajduje się w centrum miasta i jest dobrze widoczny.
Synagoga - Datę jej powstania uznaje się okolice XVII wieku jednak w wyniku wojny została zniszczona i odbudowana dopiero w 1963 r. Obecnie pełni funkcję galerii sztuki.
Kirkut - Na uwagę zasługuje też cmentarz żydowski z nagrobkami od 1600 roku. Oprócz tego można podziwiać kamieniczki i ratusz.


Kamień Leski - Chociaż właściwie nie jest ani kamieniem, ani nie znajduje się w Lesku, tylko w Glinnem (kierunek z Leska na Ustrzyki DK84). Jest to perełka, o której chciałem napisać na koniec. Kiedy usłyszałem o samotnej skale, pomyślałem sobie "skała, jak skała" i przejeżdżałem wielokrotnie obok spiesząc się w swoją stronę. Niedawno powiedziałem sobie: "No nie. Jest uznawany jako atrakcja, wiele miejsc w Polsce widziałem, a tego kamienia nie zobaczę, chociaż mam pod nosem? Wstyd" i postanowiłem pooglądać. 
Oniemiałem.
Po wspięciu się leśną ścieżką na nieznaczną wysokość moim oczom ukazał się długi i wysoki masyw skalny a właściwie ciekawie ukształtowana ściana. Postanowiłem ją obejść w poszukiwaniu dobrego ujęcia na zdjęcie, ale okazało się, że jednym zdjęciem tego nie obejmę. Masyw ma łącznie ponad 200 metrów długości, sięga 420 m.n.p.m. a największa wysokość ściany osiąga ok. 20m. Kształt "kamieniowi" nadała erozja oraz człowiek, ponieważ niegdyś był tam kamieniołom. 
Moją uwagę przykuły również zamontowane w tym piaskowcu ringi, które świadczą o częstych odwiedzinach amatorów wspinaczki, jak się dowiedziałem, o różnym stopniu zaawansowania.
Kiedy dzieliłem się spostrzeżeniami nt. Skały z kolegami z Pogotowia Ratunkowego w Lesku, usłyszałem, że jest to fajne miejsce do wspinaczki, ale też niejeden stamtąd leciał, więc jeżeli wybieracie się po wspinać, uważajcie na siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz